Aktuellt
Styrelsen FFBB önskar er alla en riktigt solig och fin sommar!
I år välkomnar vi fyra ungdomar som ska börja universitetsstudier i Mocambique. Casilda – medicinstudier, Savete – jordbruksstudier, Joanna – sjuksköterskestudier, Neide – sjuksköterskestudier. Vill du vara med och stödja en ungdom till ett självständigt liv och en försörjning. Maila: info@ffbb.se så får du veta mer. Tack för ditt stöd!
INSAMLING ”Mat Mocambique” är pågående. Moçambique är ett av de länder i världen som drabbas absolut hårdast av klimatförändringar. Det är brist på mat och hunger. Kvinnorna är i frontlinjen för att bekämpa hungern och undernäringen och bär ansvaret för att ge sina barn mat. Det politiska oroligheterna bidrar till att situationen förvärras ytterligare. Alla bidrag kommer fram.
Vill du vara med och bidra? Plusgirokonto 900336-9 Swish: 1233139458 – Märk ”Mat Mocambique”.
Mottagna donationer 2025: 40 000 kr till "utbildningsfonden" 68 000 kr från Annelie Carlssons Minnesfond 5 900 kr från medlem 25 000 kr öronmärkt till mat förskolan Centro Aberto från Kyrktornets stiftelse 30 000 kr öronmärkt för livsmedelsstöd utsatta familjer från Kyrktornets stiftelse 72 593 kr från Lilian Scheeles Fond, Danmark
TUSEN TACK FÖR ATT NI STÖDJER FFBB:s viktiga arbete
STYRELSEMÖTE 2025: 19 januari 17 mars 11 maj årsmöte 11 maj konstituerande möte 1 juni 18 september